Egyáltalán kell e?
Mikor kell?
Mennyi ideig?
Honnan tudjam ki jó nekem, kivel tudok majd együtt működni?
Szakmailag megfelelő e?
Mert régóta edzel és nem fejlődsz. Direkt nem a kezdőket említem, mert ők nyilván belépnek egy fitnessterembe teljes felszerelésben jó esetben, kényelmes ruha, ami nem akad bele semmibe, nedszívó, váltócipőben, sportolásra alkalmas cipőben, nem papucsban, és bakancsban. Nevetünk rajta, de ezt el kell mondani, hogy milyen felszerelésben edzünk. Mintha soha nem lett volna testnevelés óránk. Ezer féle géppel találkozik, kardió gépekkel, amin száz féle gomb, kijelző van stb. Nem tudja merre induljon, mi után milyen gyakorlat jöjjön, meddig csinálja azt, milyen izomcsoportra stb. A kezdők próbálkoznak egyedül, egész jól elnavigálják magukat egy ideig óráig, sőt sporttársak is segítenek. Ha valamit meg akarsz tanulni szakemberhez fordulsz. Síelni is síelhetsz egyedül, majd síoktatónál kötsz ki. Tennisnél ugyan ez. De futásnál is kötelezővé tenném, hogyan fussunk helyesen milyen felszerelésben, mikor fussunk, mennyit? Rossz technikával jön a térdfájás, csípőfájás.
Majd rájön, hogy így nem megy, ekkor jövünk mi, személyi edzők.
Talán nagyobb tapasztalattal rendelkezünk, esetleg valamilyen versenysportból jövünk, tehát a kitartást, a motivációt, a soha nem adom fel szlogent,
a jobb és jobb akarok lenni...
én is megtudtam csinálni...
akkor is mentem edzésre mikor nem esett jól, versenyeztem akkor is mikor más osztálykirándult, vagy hétvégén bulizott, R go a célomért áldozatot hoztam.
Honnan is tudná, hiszen én sem tudok harangot önteni. Dunát lehet rekeszteni, ma dobja ki a fitnessiskola a hallagatóit ezer számra.
Kit nem köp ki a társadalom? Aki ért hozzá.
Bár rengetegen vagyunk, ki jobb ki rosszabb edző. Ezt laikus nem látja csak aki szakember. Ma már megél a kevésbé képzett is, mert jó a dumája, jó szettekben edz, elhiteti a vendéggel, hogy a céljait elérik együtt. Esetleg nem annyira szigorú, nem jön ki a kliens a komfortzónájából, ilyet is látok, jaj csak meg ne izzadjak, mert drága volt az arcom” ez csúnya dolog tudom, én is járok kezelésekre, de azért erőlködénél grimaszolok, feszül ráncolódik a homlokom. És ez kiderül hány éve edző, mennyi kliense van, akivel foglalkozik, mennyire újul meg az edző és végez továbbképzéseket, igényes e magára és hiteles, mert úgy néz ki mint aki sportol na ez sem általános ne gondoljátok.
Érdemes referenciákat nézni, megkérdezni régi klienseit utánanézni hol végzett stb.
Érdemes akkor is kikérni véleményét ha már unod a gyakorlataidat, nem fejlődsz.Talán mond újabb motiválóbb gyakorlatokat.Más eszközt ajánl stb.
Mindenki más céllal érkezik.
Mi is specializálódunk.
Van aki rehabilitáció felé indul, van kollégám aki funkcionális edzésekben profi, aki versenyre készít fel klienseket.
Mindenki megtalálja azt az edzőt akivel lesz kémia ami fontos, hogy érezzétek egymás energiáit, jó hangulatban teljenek az edzések. Egy edző feladata megtanítani a sporttársat, klienset helyesen végezni a gyakorlatokat, megtanítani bemelegíteni és nyújtani. Kombinálni a gyakorlatok és használni az eszközöket, súlyzókat, gépeket kiegészítőket (gumikötél, labdák, Bosu, Trx). Egy fél év max egy év múlva elengedni a kezét. Néha konzultálni vele.
Ma már rengeteg fitness video elérhető youtubon, pl fit percek Dórival, ezek jók, számtalan lehetőség egyedül edzeni, otthon, tengerparton stb.
De mivel folyamatosak ezek a videók, nem áll meg gyakorlatonként és javítja a hibákat, és elmondja mit ne csinálj, mert lesérülsz.
Optimális esetekre van kitalálva.
Nézzünk magunkba, most hogy érezzük magunkat?
Neki tudnánk állni egy videóra lenyomni egy 60 perces edzést?
Vagy végig gondolva, igazából fáj a térded, elaludtad a nyakad, magas a vérnyomásod, diabéteszre gyógyszert szedsz, van egy kis porckorong sérved, nem rég jöttél ki egy sérülésből, éppen túl vagy a gyógytornán.
Ekkor mire kattintasz a youtubon?
Honnan tudod mi lenne jó neked jelen pillanatban.
Persze van kivétel.
Mi személyi edzők végzünk egy anamnézist, állapotfelmérést. Magasság súly életkorra való tekintettel. Célok megfogalmazásaíhogy mifelé induljon a közös munkánk.Hajlékonyság, erő, állóképesség felmérése, majd ennek nyomon követése, és újra ellenőrzése 2-3 havonta.
Mindig adunk visszacsatolást, most ügyes, miben kell még fejlődnie, egy képet a testéről felépítéséről, lehetőségekről. Nem olcsó egy személyi edzőnek a fittnesbelépőkön túl van egy órabére. Ez mindenkinél más. 3500 ft-12000 ft –ig rúg ma Magyarországon. Budapesten a legdrágább.
Külföldön 70-80 Euro is lehet egy óra.